RDP Nedir

RDP (Remote Desktop Connection) Türkçe karşılığı ile uzak masaüstü bağlantısı bir cihazın başka bir Windows işletim sistemi kullanan cihaza bağlanması için kullanılmaktadır.

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nasıl Yapılır

Uzak masaüstü bağlantısını yapabilmek için windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız olmalıdır veya mobil cihazlarınız üzerinde alternatif programlar kullanabilirsiniz. Örneğin Android için “Microsoft Remote Desktop” uygulamasını tavsiye ediyoruz. Makalemiz bilgisayar üzerinden erişim sağlayacak kullanıcılar içindir fakat aynı teknikler ile mobil üzerindende kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

 • Bilgisayarınızın başlat menüsünü açın ve “Uzak Masaüstü Bağlantısı” araması yapın ve uygulamayı açın.
 • Genel sekmesinde bulunan “Bilgisayar:” bölümüne bağlanmak istediğiniz cihazın ip adresini yazın. Bu ip adresi bir sunucu kiraladıysanız size iletilecektir.
 • Kimlik bilgilerinizi girin ekranında “Başka Bir Hesap Kullan” butonuna basın.
 • Kullanıcı adı: Size iletilen kullanıcı adını yazmanız gereken bölümdür.
 • Parola: Size iletilen parolayı yazmanız gereken bölümdür.
 • Son bilgilerimizide yazdıktan sonra sol alt bölümde bulunan “Kimlik bilgilerimi anımsa” butonuna basarak bilgilerinizin kaydedilmesini ve bir sonraki giriş sırasında tekrar sorulmamasını sağlayabilirsiniz. Tamam butonuna basarak bağlantımızı başlatalım. Karşımıza çıkan bildirim ekranında tamama basarak onaylayalım ve bağlantımızı sağlayalım. Şuan Uzak masaüstü bağlantınız başarılı bir şekilde sağlanmıştır. Eğer bu aşamada herhangi bir hata alıyorsanız alabileceğiniz hatalar için bir kaç çözüm önerisi aşağıda belirtilmiştir.
 1. ip adresini yazdım fakat bilgisayar bulunamıyor hatası alıyorum
  Bunun nedeni bağlanmak istediğiniz bilgisayarın kapalı olması veya network erişiminin engellenmesinden kaynaklanmaktadır. Eğer bağlanacağınız cihazın ayarlamalarını siz yaptıysanız firewall ekranını ve ip bilgilerini kontrol etmelisiniz. Bir sunucu kiraladıysanız ve sunucunuza girmeye çalışıyorsanız kiralama yaptığınız firmaya konuyu bildirmeniz gerekmektedir. VDS Kiralama için Tuchost.com firmasında otomatik kurulum özelliğine sahip bir vds kiralayarak bu tip sorunları ortadan kaldırabilirisniz.
 2. CredSSP Hatası
  CredSSP Hatası windows dosyaları ile ilgilidir fakat endişelenmenize gerek yok bu hatanın çözümünü sizin için ayarladık aşağıdaki dosyayı indirerek bir kez çalıştırmanız yeterlidir. Dosya windows kayıt defterinizin ayarlarını düzeltir ve CredSSP Hatasını ortadan kaldırır.
  TUCHOST CREDSSP HATA ÇÖZÜCÜ
 3. Oturum açma girişiminiz başarısız oldu
  Kullanıcı adı ve şifrenizi yanlış yazdığınız için hata alıyorsunuz. Başka bir hesap kullan butonuna bastığınızdan emin olmalısınız. Unutmayın ip bölümünü geçerek bu ekrana geldiğinize göre sunucuyu aktif olarak görebiliyorsunuz demektir ve sadece kullanıcı adı şifre bilgilerinizde sorun vardır. Bir diğer problem ise eğer sunucuyu siz oluşturduysanız aynı ip adresi farklı bir sunucuda mevcut ise (Multiple ip) sorunu ortaya çıkar yani ilk açılan VDS Sunucuya bağlanmaya çalışıyorsunuz demektir. İp adresini vm üzerinden vds sununcuya girerek kontrol edebilirsiniz server manager üzerinde multiple ip yazıp yazmadığını görebilir ve eğer yazıyorsa başka bir ip atayabilirsiniz.

  Yukarıdaki işlemleri yapamayan TUCHOST.COM Müşterileri canlı destek üzerinden destek alma hakkına sahiptir.