Yazımızda kısaca şunlar anlatılmaktadır;
FTP Nedir?
FTP Nasıl Bağlanılır?
Filezillla Server Nereden İndirilir?
Kısaca FTP Nasıl Kullanılır?

Konulardanda anlaşılacağı gibi yazımız FTP hakkında bilgi edinip en kısa sürede kullanmanız için tasarlanmıştır. Detaylara girilmeden basit bir dil ile anlatılmaktadır.

FTP Nedir

FTP (File Transfer Protocol) Türkçe karşılığı ile Dosya Transfer Protokolü olarak adlandırılabilir. İki bilgisayar arasında dosya transferini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.

FTP Nasıl Bağlanılır

Bağlanmanız için birden fazla yöntem ve uygulama bulunmaktadır. Kendimizce uygun gördüğümüz en basit bağlantı şekli bilgisayarlar için Filezilla Client uygulamasını kullanarak bağlantı sağlamaktır. Mobil cihaz kullanıcıları FTP Bağlantısını sağlamak için Play Store veya AppStore üzerinde bağlantı için alternatif uygulamalar bulabilirler.
Filezilla Client İndir

Filezilla Client uygulamasını açtığınızda sizi karşılayacak ekran resmi aşağıda verilmiştir.

Resimde gösterilen numaralar neyi ifade ediyor?
1 Numara – Sunucu: Bağlanmak istediğiniz bilgisayarın veya sunucunun ip adresi
2 Numara – Kullanıcı Adı: Kullanıcı adı FTP Sunucuyu oluşturan bilgisayar tarafından belirlenmektedir. Size verilecek olan kullanıcı adını yazın.
3 Numara – Parola: Parola FTP Sunucuyu oluşturan bilgisayar tarafından belirlenmektedir. Size verilecek olan kullanıcı adını yazın.
4 Numara – Kapı Numarası: Kapı numarası yani port numarası default olarak 21 numaradır. 21 Numara bize veri gönderme / alma portu olduğunu söyler fakat bazı sunucu türlerinde 22 portu kullanılmaktadır. 22 portu ise güvenli veri transferi anlamına gelmektedir genelde linux cihazlarda kullanılmaktadır. Hangi portu kullanacağınızı bilmiyorsanız aynı bilgiler ile iki portuda deneyebilirsiniz.
Port numarası bazı durumlarda sunucu kısmının sonunda : ile ayırarak eklenebilmektedir.
Örneğin:
Sunucu: sftp://node.tr.istanbul.ryzen9.1.tuchost.com:2022 adresinde “:” özel karakterinden sonra gelen 2022 kapı numarasıdır ve kapı numarasını boş bırakarak sadece sunucu adresine bu bağlantıyı yazıp diğer bilgileri doldurduğunuzda bağlantınız yine başarılı olacaktır.

Bilgilerimizi yukarıdaki şekilde doldurduktan sonra Hızlı Bağlan butonunu kullanarak bağlantımızı başlatabiliriz.

Bağlantımız tamamlandığında yukarıdaki ekran aktif hale gelecektir. Soldaki bölüm bilgisayarınızdaki dosyayı sunucuya aktarmak için kullanılır. Sağdaki bölüm ise sunucu içerisindeki dosyaları görüntülemenize, düzenlemenize ve bilgisayarınıza aktarmanıza olanak tanır. Bir sekmeden diğerine sürükleyerek kolayca işlem yapabilirsiniz.

Unutmayın makalemizi elimizden geldiğince basit ve öz bir şekilde anlatmaya çalıştık. Daha detaylı öğrenebilmek için Google üzerindeki çeşitli makalelere göz atabilirsiniz. TUCHOST.COM Müşterileri canlı destek ile destek alabilirler.